top of page
LVI-Kotelo TR-Lisäosat_Yläpalkki.png

LISÄOSAT TR -KOTELOON

Näkyvät lisäosat ovat valmistettu samasta materiaalista kuin kotelojen kannet ja pohjat. Näin kotelojärjestelmän lisäosat istuvat saumattomasti LVI-Kotelo TR:n kanssa.

Lisäosat teräslevystä valmistettuihin koteloihin
LVI-Kotelo TR-Lisäosat_Vuodonilmaisu.png

Vuodonilmaisu

Vuodonilmaisun tarkoituksena on saattaa vuotavien putkien vuotovesi kotelon ulkopuolelle, josta vuoto voidaan havannoida. Se takaa kiinteistön turvallisuuden huomaamattomasti ja luotettavasti.

Vuodonilmaisin on erittäin helppo asentaa eikä kantta tai pohjaa tarvitse työstää. Vuodonilmaisusta jää näkyville vain tumman harmaaksi maalattu teräslevy lattian rajassa. Asennettaessa ei tarvita kuumailmapuhallinta, koska tiivistys tehdään kumitiivisteellä!

Peitekulmat

Peitekulmilla peitetään raot koteloiden nurkista. Peitekulmien käyttö ei ole välttämätöntä, jos saumat saadaan istumaan huomaamattomasti.

 

Peitekulmia on saatavilla​ sisäkulmiin, ulkokulmiin sekä katto- ja seinäasennuksiin

Tarkastus ja vesimittarikotelo

Avattava tarkastuskotelo on erittäin helppo asentaa TR-kotelon kansiosaan kiinni.

​

Tarkastuskotelo on saatavissa myös umpinaisena tai siinä on aukko standardinmukaisille tarkastusluukuille. Tarkastusluukun aukko voidaan tehdä vaakakotelon kansiosaan työmaalla, jolloin ei tarvita erillistä tarkastuskoteloa.

U-jatkos

U-jatkoksia käytetään vaakakoteloiden saumakohdissa. U-jatkokset eivät ole välttämättömiä, jos kansiosien saumat istuvat huomaamattomasti yhteen.

Haaroituskotelo

Haaroituskotelolla peitetään putkien haaroituskohtien kotelon avoin kohta. Haaroituskotelo voidaan valmistaa erikoismitoilla kohteeseen sopivaksi.

Pääty

Päätyosalla peitetään kotelon avonaiseksi jäänyt pääty

Ota yhteyttä

Myynti:

Juha Lievonen

Puh 040 354 5209


Sähköposti: myynti(at)lvikotelo.fi

  • Facebook
bottom of page